ARTYŚCI PREZENTACJA CZ.2.



BOŻENA SACHARCZUK - Wrocław


Ponownie przenosimy się do Wrocławia - z wielką przyjemnością przedstawiam kolejną uczestniczkę Bożenę Sacharczuk - jej pracę można podziwiać jeszcze do soboty na Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki w Opolu - Dworzec PKP Stacja Opole Główne.
(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak, Danuta Mileszko)

BOŻENA SACHARCZUK - Wrocław
Urodzona w 1972 r. w Nysie. W 1998 r. ukończyła ceramikę na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Związana zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, obecnie jest adiunktem w Pracowni Koła Garncarskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła. Pełni funkcję kierownika Katedry Ceramiki (w kadencji 2012-2016, 2016-2020)
Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2006 r. oraz Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego w 2007 r.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miejskiego w Wałbrzychu, Muzeum Ceramiki w Faenzie (Włochy), Muzeum Ceramiki w Zvardavie (Łotwa), Muzeum Ceramiki w Kohili (Estonia), Centrum Kultury w Kapfenbergu (Austria), kolekcji Galerii ON w Seulu (Korea Płd.) oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.



 
W swojej twórczości wykorzystuję tradycyjny warsztat ceramiczny jakim jest koło garncarskie. Przez wielu postrzegane jako narzędzie do produkcji naczyń codziennego użytku, dla mnie stało się bezcennym źródłem inspiracji. Od zawsze wprowadzana w ruch wirowy glina hipnotyzowała mnie. To uczucie nieujarzmionej mocy drzemiącej w tylko pozornie martwej masie, wywoływało lawinę wyobrażeń. Ich piętno odcisnęło się na formach przeze mnie realizowanych. Zauroczona magią ruchu, próbuję zawrzeć w nich choć cząstkę tych emocji, które nieodparcie towarzyszą pracy na kole.
________________________________________________

 MONIKA SKORUPSKA - Wrocław

Ostatnia z Wrocławia uczestniczka Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu, (ale oczywiście nie ostatnia w naszych prezentacjach) - z przyjemnością przedstawiam Monikę Skorupską. 

(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).



MONIKA SKORUPSKA - Wrocław
Projekt Mosko Ceramics jest inicjatywą wrocławskiej ceramiczki Moniki Skorupskiej. Czerpiąc z doświadczenia kilku dziedzin, m. in. biżuterii, malarstwa i grafiki, utworzyła w 2015 roku autorskie studio we Wrocławiu.
Prace charakteryzuje unikatowość i funkcja, która najczęściej jest jedynie pretekstem do użycia formy. Barwiona porcelana, topione szkło, metale szlachetne tworzą obiekty o wadze symbolicznej ale też czysto dekoracyjnej.

 
 __________________________________________________

GRZEGORZ SOŁTYSZEWSKI - Bełchatów


Ogólnopolska Wystawa Ceramiki w Opolu z okazji 800-lecia Opola, trwa jeszcze tylko do 20 maja. Między innymi można na niej obejrzeć prace Grzegorza Sołtyszewskiego, którego mam przyjemność teraz przedstawić.
(zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

GRZEGORZ SOŁTYSZEWSKI - Bełchatów
Grzegorz Sołtyszewski wiele lat przepracował w kopalni Bełchatów, codziennie mając kontakt
 z bogactwem ziemi w jej innym wymiarze. Materiał, którego używa w swoich pracach jest także fragmentem ziemi, która po odpowiednim przetworzeniu poddaje się jego woli.

Jego kontakt w życiu zawodowym z bliskością natury i ziemi zaowocował pasją tworzenia organicznej rzeczy. Materiał stanowi glina szamotowa, zdobiona ręcznie, wypalana w piecu, w wysokiej temperaturze.
Ceramika Grzegorza Sołtyszewskiego to w większości naczynia. Łącznikiem różnych kultur, do których sięga jest właśnie naczynie z gliny występujące niemal na każdym miejscu naszego globu. Nawiązuje do historii a nawet do prahistorii, gdzie naczynie w szczególnej formie towarzyszyło człowiekowi
w trakcie doniosłych wydarzeń, rytuałów, obrzędów a nawet w ostatniej drodze w zaświaty.
W swoich pracach bardzo oszczędnie wprowadza kolor, podkreślając raczej surową prostotę materiału. Duży nacisk kładzie na fakturę, łącząc kilka technik. Formy zawierają klasyczne piękno greckich amfor, ale też indywidualne rozpoznawalne piętno artysty.
W 2011 r zdobył tytuł Indywidualność Twórcza 7 Warszawskich Spotkań Ceramicznych.
Uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych ceramiki. Członek Związku Ceramików Polskich.
 
 _______________________________________________________

PAWEŁ STASIŃSKI - Końskie



Miło mi przedstawić teraz Pawła Stasińskiego - prace Pawła oraz 33 pozostałych autorów można oglądać jeszcze przez 2 dni w Opolu na dworcu PKP - Stacja Opole Główne w ramach Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki PRO FORMA
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak, Danuta Mileszko)

PAWEŁ STASIŃSKI - Końskie
Mieszkam i pracuję w Końskich. Od 1985 roku jestem instruktorem plastyki i ceramiki w Klubie Osiedlowym KAESEMEK Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Moja przygoda z ceramiką zaczęła się na jesieni 2004 roku, kiedy współtworzyłem integracyjny projekt „My kształtujemy glinę, glina kształtuje nas”. Projekt skierowany był dla osób niepełnosprawnych z ludźmi zdrowymi, jednym z celów projektu była organizacja pracowni ceramicznej. Utworzenie pracowni to był przysłowiowy strzał w „10”, zainteresowanie pracą w glinie przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
Ukończyłem stosowny kurs ceramiczny w Akademii Łucznica, lecz doświadczenie zdobywam w codziennej pracy w pracowni klubowej oraz aktywnie uczestnicząc w różnego rodzaju działaniach ceramicznych (warsztaty, plenery, konkursy).
Jestem zapraszany do prowadzenia warsztatów ceramicznych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach terapii zajęciowych itp.

Ważniejsze wydarzenia ceramiczne z moim udziałem:
-wystawa zbiorowa „Do 3 x sztuka” - Warszawa 2005
-udział w Festiwalu Tradycyjnych Rzemiosł – Sala (Słowacja) 2007
-wystawa autorska „Moja Ceramika” - D.K. Stąporków 2008
-I Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny „STRUNY ŚWIATŁA” - Zakopane 2009
-od 2009 udział w Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych - Warszawa
-wystawa autorska „Ceramika 5 na 25” - Galeria ATUT Końskie 2009
-I Międzynarodowy Plener Ceramiczny – Zduny 2009
-ekspozycja prac w podziemnej trasie turystycznej – PTTK Opatów 2009, 2010, 2012
-II Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny „Sonata Ceramiczna” – Zakopane 2011
-wystawa prac poplenerowych „Decentryzm w ceramice”- Warszawa 2011
-III Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny – Zakopane 2014, wyróżnienie dwu miesięcznika „Szkło i Ceramika” za pracę „Moc katedry”
-I nagroda w Festiwalu „Scyzoryki” Kielce - 2015 w kategorii plastyka – przestrzeń.
-Kurator międzynarodowej wystawy RÓŻNE OBLICZA CERAMIKI II – Końskie
W 2012 roku moja pracownia otrzymała MARKĘ KONECKĄ, nagrodę przyznawaną przez kapitułę pod egidą Starosty Koneckiego.
W sierpniu 2009 uczestniczyłem w I Międzynarodowym Plenerze Ceramicznym w Zdunach koło Krotoszyna. W plenerze wzięło udział 18 artystów z Polski, Litwy, Gruzji i Niemiec. Miejscem pleneru była najstarsza w Polsce kaflarnia.
Wszyscy uczestnicy brali udział w konkursie rzeźbiarskim POGRANICZE KULTUR w ramach, którego za pracę „Zduny na kaflu stoją” zostałem uhonorowany nagrodą specjalną ufundowaną przez Macieja Orzechowskiego posła Ziemi Krotoszyńskiej.
To właśnie podczas tego pleneru kontakt z wybitnymi ceramikami ugruntował moje ceramiczne zainteresowania, zrozumiałem istotę ceramiki, udoskonaliłem swój warsztat, była to moja najlepsza nauka ceramiki.
Pozdrawiam Paweł Stasiński




 _____________________________________

DOROTA ŚNIEG - Koszalin



A teraz przenosimy się na północ Polski aż do Koszalina skąd pochodzi kolejna artystka naszej Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki PRO FORMA w Opolu - Dorota Śnieg
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

DOROTA ŚNIEG - Koszalin
Dorota Śnieg, studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunek rzeźba. Pracuje jako nauczyciel rzeźby i ceramiki w ZSP w Koszalinie.



 















_________________________________________

KATARZYNA URBANIAK - Opole



Czas na 4 ostatnie prezentacje. Kolejną uczestniczką, a zarazem kuratorką Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu jest Katarzyna Urbaniak. Hmmm, dziwnie jest przedstawiać siebie :)
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)
 

 

 KATARZYNA URBANIAK - Opole
Kontynuując doświadczenie wyniesione ze szkoły im. Antoniego Kenara w Zakopanem Katarzyna Urbaniak od kilkunastu lat zajmuje się rzeźbą, obecnie głównie rzeźbą ceramiczną. Wykorzystuje również do tworzenia prac inne materiały jak drewno, brąz, żeliwo, kamień, żywicę oraz szkło. W formę rzeźbiarską wplata często środki malarskie i graficzne. Inspiracją dla jej prac są skojarzenia będące kwintesencją własnych wrażeń, osobistych przeżyć, obserwacji człowieka i jego istnienia w obecnym świecie.

Wzięła udział w pięćdziesięciu wystawach w kraju i zagranicą ( w tym w siedmiu indywidualnych), bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach rzeźbiarskich oraz ceramicznych. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, a także organizacją wystaw artystycznych z zakresu rzeźby i ceramiki. Należy do Zarządu ZPAP Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole
Jest autorką statuetek dla kilku ogólnopolskich festiwali oraz statuetki dla Opolskiej Loży Business Center Club. Prace w zbiorach: Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.


















___________________________________________



MARTA WASILCZYK - Lublin

Z wielką przyjemnością przedstawiam Martę Wasilczyk - przedstawicielkę Lublina. Prace Marty i innych uczestników Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki PRO FORMA w Opolu można oglądać jeszcze tylko dzisiaj do godz. 15:00 na dworcu PKP w Opolu - Stacja Opole Główne.
Jutro zapraszamy na uroczysty Finisaż n godz. 17:00
(zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)
 
MARTA WASILCZYK - Lublin
-artysta ceramik, garncarz, historyk sztuki.
Absolwentka Wydziału Historii Sztuki KUL. Członek ZCP. Od 1994 roku prowadzi własną Pracownię Ceramiki Artystycznej. Uczestniczy w ogólnopolskich
i międzynarodowych plenerach ceramicznych: Nowy Wiśnicz, Cieszyn, Kalisz, Łańcut.
Jest laureatem:
II nagrody w ogólnopolskim przeglądzie „Garncarstwa i rzeźby ceramicznej „98” zorganizowanym przez Fundację „Cepelia” - Polska Sztuka i Rękodzieło Artystyczne
I nagrody w ogólnopolskim konkursie ceramicznym „Struny światła” Zakopane 2009r.
II nagrody w ogólnopolskim konkursie ceramicznym „Sonata ceramiczna” Zakopane 2011r.
III nagrody w ogólnopolskim konkursie ceramicznym „Kadr z szamotem w tle” Zakopane 2014r. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach autorskich i zbiorowych

 ____________________________________________



ANNA WIŚNIOWSKA - Opole

Bardzo mi miło przedstawić ostatnią w kolejności Opolankę - Annę Wiśniowską - uczestniczkę Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu. Zapraszam do obejrzenia prac Ani i innych artystów - dzisiaj ostatni dzień wystawy do godz.15:00 i jutro na Finisażu od godz. 17:00
(zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak, Danuta Mileszko)

ANNA WIŚNIOWSKA - Opole
Anna Wiśniowska urodziła się i mieszka w Opolu. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale ceramiki .
Od wielu lat zajmuje się projektowaniem form użytkowych. Współtworzy rodzinną firmę Ceramika Wojtaszek, która mieści się w byłych budynkach Fabryki Porcelitu Tułowice. Z wielką pasją rozwija ceramiczne tradycje regionu.
W tworzeniu form inspiruje się naturą , prostymi formami i płaszczyznami występującymi w otaczającym nas krajobrazie.

 

____________________________________



MAŁGORZATA WOSIK - Jaworzno

A teraz ostatnia prezentacja - ogromnie mi miło przedstawić Małgorzatę Wosik z Jaworzna - również prace tej artystki możemy oglądać jeszcze do jutra na Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki w Opolu na dworcu PKP oraz podczas Finisażu w sobotę 20 maja o godz. 17:00 Serdecznie zapraszamy
(zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

MAŁGORZATA WOSIK - Jaworzno
To ja Małgorzata Wosik. Ceramika i jej projektowanie to obecnie mój sposób na szczęśliwe życie, bo przecież najważniejsze jest aby robić to co sprawia nam najwięcej radości. Swoją przygodę z ceramiką rozpoczęłam w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu. Kolejne umiejętności związane z tym warsztatem zdobyłam we wrocławskim ASP na wydziale Ceramiki i Szkła. Obecnie i niezmiennie ceramika – moja pasja. Pozwalam sobie na eksperymentowanie z surowcem, którym jest glina, glinki ceramiczne, szkliwa oraz tlenki. Fascynuje mnie glina, jej właściwości; procesy zachodzące podczas wypału kryją wiele tajemnic, nieprzewidzianych efektów, które mogę i mam możliwość odkrywać.:) KOCHAM lepić, lepić, lepić... bo nie zawsze wszystko można przewidzieć...

wystawy:
• 2000 Malarstwo DK im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej
• 2003 Wystawa ceramiki DK im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej
• 2011 Wystawa grupowa „Miasto z duszą” i „Grupa nieformalna Na Przekór” Muzeum Miasta Jaworzna/ Bielsko-Biała
• 2012 Ceramika Galeria Exilibris Jaworzno
• 2013 Art. Naif Festiwal Szyb Wilsona Katowice
• 2014 Wystawa międzynarodowa VI Art. Naif Festiwal Szyb Wilsona Katowice
• 2015 Wystawa międzynarodowa VII Art. Naif Festiwal Szyb Wilsona Katowice
• 2015 ARTAREA wystawa grupowa Jaworzno/Chrzanów/Nowy Wiśnicz/Olkusz/Myslenice
• 2015 Teatr Sztuk wystawa grupowa „Grupa nieformalna Na Przekór”
• 2015 Wystawa międzynarodowa VIII Art. Naif Festiwal Szyb Wilsona Katowice
• 2016 Wystawa międzynarodowa IX Art. Naif Festiwal Szyb Wilsona Katowice
• 2016 Wystawa międzynarodowa „Art Globtrotter Art.” Meiringen/Szwajcaria

 

Popularne posty z tego bloga