ARTYŚCI PREZENTACJA



STANISŁAW BRACH - Kraków

Od dzisiaj prezentuję (w kolejności alfabetycznej) uczestników Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu. Wasze prace uświetniły obchody 800-lecia naszego miasta. Dziękuję w imieniu organizatora ZPAP PSU Okręg Opole i swoim jako kuratora wystawy.
Z przyjemnością przedstawiam pierwszego artystę. (Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).

STANISŁAW BRACH - Kraków
Urodzony 1972 r. w Gorlicach. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku oraz Technikum Ceramicznego w Łysej Górze (1987-1993). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), projekt artystyczny „Dwie przestrzenie”. Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016.
Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów
i konkursów międzynarodowych m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie.
Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech, New Taipei City Yingge Ceramics Museum w Tajwanie, w Pałacu Sztuki we Lwowie oraz w zbiorach prywatnych.

Stanisław Brach
Born September 21, 1972 in Gorlice, Poland, Professor of the Academy of Fine Arts in Warsaw. Since 2010, head at the Faculty of Sculpture Studio of Ceramics at the Warsaw Academy of Fine Arts. Graduate (2000) of the Faculty of Sculpture at the Krakow Academy of Fine Arts, class of Prof. Marian Konieczny, and of the School of Ceramics in ŁysaGóra (1987-1993). In 2014 received the post-doctoral degree of doctor habilitatus at the Academy of Fine Arts in Krakow. Winner of the 2011 Award of the Rector of the Krakow Academy, the 2014 Ministry of Culture and National Heritage grant in arts for project Two Spaces, and the 2016 Recommendation Prize of the Taiwan Ceramics Biennale 2016.
Organiser of several dozen solo and group shows, participant in a number of pleinair sculpting projects and international competitions, such as in Italy, Japan or Taiwan.
His works are in the collections of the Museum of Contemporary Sculpture of the Centre of Polish Sculpture in Orońsko, the International Museum of Ceramics in Faenza, Italy, New Taipei City Yingge Ceramics Museum, Taiwan, the Art Palace in Lviv and in private collections.






_________________________

WŁODZIMIERZ ĆWIR - Kalisz

Z przyjemnością prezentuję kolejnego uczestnika Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki "PROFORMA" z okazji 800-lecia Opola. Wystawa trwa do 20 maja, o godz. 17:00 zapraszamy na uroczysty FINISAŻ wystawy. (Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).




WŁODZIMIERZ ĆWIR - Kalisz

- studia na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wykładowca akademicki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu A. Mickiewicza w Kaliszu, nauczyciel ceramiki i rzeźby w Liceum Plastycznym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2 W Kaliszu. Współzałożyciel i członek zarządu-Związek Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Członek zarządu – Stowarzyszenia Żywej Archeologii w Kaliszu. Pomysłodawca, organizator i komisarz plenerów ceramicznych: Ogólnopolski Plener Ceramiczny dla Nauczycieli Zduny (2008), Międzynarodowy Plener Ceramiczny - Decentryzm (w lat. 2009,2010,2011, 2012), Międzynarodowy Plener Ceramiczny Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu (2010,2011). Organizacja wystaw związanych z ceramiką i malarstwem m.in. promocja nowego kierunku w sztuce: „Decentryzm w poszukiwaniu ukrytej dominanty” (Kalisz 2007).

Otrzymane nagrody: Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza w 2006/2007- za działalność artystyczną i w 2006/2007 za działalność edukacyjną, w 2010/2011 za działalność artystyczną, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Współpraca międzynarodowa w ramach programu; Sokrates, Comenius, Leonardo da Vinci.

Działalność twórcza: architektura wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, tablice pamiątkowe, medale, pomniki i obeliski: Solidarność Wielkopolska Południowa, Sybirakom Pomordowanym na Nieludzkiej Ziemi, Ks. Józef Sieradzan;

statuetki: Grand Prix - Kaliskie Targi Budowlane „ Kalbud”, Grand Prix - Kaliskie Targi „KalAgros”, Grand Prix - Festiwal jednego wiersza – im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu ; Chrzcielnica,witraże (Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu).

Wyróżnienie „Srebrna Róża” 1989 – Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Od 2013r. współtworzy i prowadzi Centrum Innowacyjno Artystyczne w Michałowicach i pełni funkcję dyrektora. Współtworzy Fundację INSOLITA we Wrocławiu.




 


 



_____

MARIANNA DUDEK - Warszawa

Kolejna uczestniczka Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu z okazji 800-lecia Opola z cyklu "Opole - Stacja Główna" (zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)


MARIANNA DUDEK - Warszawa
Tworzy ceramikę dekoracyjną i użytkową.
W swojej twórczości preferuje prymitywne techniki wypału; ich niepowtarzalne i często nieprzewidywalne efekty.
Nowym rozdziałem w jej twórczości jest przygoda z dużą formą przestrzenną w pracowni ceramiki Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Stanisława Bracha.
Prowadzi własną pracownię w podwarszawskich Łomiankach.
Zajmuje się również działalnością edukacyjną dzieci i młodzieży; organizuje warsztaty i pokazy wypału Raku.
Współpracuje z galeriami w kraju i za granicą, projektantami wnętrz oraz wykonuje prace na indywidualne zamówienia.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Członkini Związku Ceramików Polskich, Stowarzyszenia Ceramików KERAMOS oraz grupy twórców Złota Linia.





 

 

___________________

MATEUSZ GROBELNY - Bolesławiec

Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki, którą od 25 kwietnia można oglądać na dworcu PKP w Opolu towarzyszy prezentacja filmów Mateusza Grobelnego - to właśnie jego przedstawiamy jako kolejnego artystę wystawy (zdjęcia: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak). 

MATEUSZ GROBELNY - Bolesławiec
Urodzony na Opolszczyźnie w Paczkowie 28.09.1980 r.
Mieszka i pracuje na Dolnym Śląsku w Bolesławcu
Wykształcenie:
Technik budowlany,
Licencjat z projektowania I stylizacji ubioru,
Magister Plastyk Wzornictwo Ceramiki wydział Szkła i Ceramiki ASP Wrocław,
Fakultet z rzeźby i rysunku,
Instruktor zawodu garncarstwa (mistrz cechu rzemiosł),
Pracuję w dziedzinie ceramiki i rzeźbiarskich od 10 lat. Projektuję i realizuję autorskie projekty w przestrzeni miejskiej pod wspólnym tytułem "Akwarium Ognia" - wypalanie pieca - rzeźby wykonanego z maty krzemowej i stali oraz szkła (linki do filmów poniżej).
Większość mojej pracy są utrwalane w piecach sodowych i solnych opalanych drewnem. Najciekawszym projektem jest prototyp pieca do utrwalania ceramiki opalanego drzew na przyczepie, z powodzeniem pokazany na wielu festiwalach ceramicznych w Europie. Od siedmiu lat prowadzę autorską pracownie ceramiczno rzeźbiarską w Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu.
Moja twórczość inspirowana jest strukturami ziemi i natury, ciałem ludzkim i energią, które przepływa między nimi i między
2017-2013 - Piastuje funkcje Komisarza Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki w Bolesławcu.
2016 - Wrocław Europejska Stolica Kultury - prezentacja autorskiego projektu „Akwarium ognia” rzeźby-pieca podczas Festiwalu Wysokiej Temperatury.
2016 / 2006 - Co roku organizuje pokaz autorskiego projektu "Akfarium ognia" – pieca-rzeźby na Bolesławieckim Święcie Ceramiki.
2014 – Udział w Europejski wystawie ceramiki na Bornholmie (Dania).
2013 - Sympozjum Ceramiczne w Gmunden (Austria).
2012 – Autorski pokaz pieca -rzeźby "Wrak wygasłego Słońca" na Festiwalu Argilla w Faenza (Włochy).
2012 – Udział w Festiwalu „Czarki do herbaty” w MunGyeong w Korei Południowej.
2011 – Udział w Międzynarodowym Festiwalu Ceramiki (ICF 2011) Prezentacja Mobilnego Pieca do uwalania Ceramiki na Uniwersytecie Aberystwyth Arts Center (Wielka Brytania).
2011/2013/2015 - Nagroda za wybitne osiągnięcia w kulturze i promocje miasta Bolesławiec przyznaną przez Prezydentem miasta Bolesławca
2010 – Udział w europejskiej konferencji ceramiki utrwalanej w piecach opalanych drewnem w Bröllin (Niemcy) – Prezentacja Mobilnego Pieca do utrwalania Ceramiki.
2010 - Indywidualna wystawa rzeźby ceramicznej "Struktury ciała" w galerii "Długi" Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu.
2010 – Udział w sympozjum Soda - utrwalanie ceramiki, prowadzonych przez Pietro Maddalena, La Meridiana (Włochy).
2009/2010 – Europejski grant na autorski projekt "GAR" Fundusze Programowe Europejskie "Kapitał Ludzki".
2009 - Międzynarodowy Triennale rzeźby "Kryzys tego gatunku" Poznań - Centrum Kultury "Zamek".
2008 - Obronienie pracy magisterskiej „Tradycyjne i alternatywne piece do utrwalania ceramiki” na ASP Wrocław. 2007/2008 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego Polski. 2006/2007 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego Polski. 2006 - Udział w Sympozjum Europejski kontekst ceramiczny w Ronne na Bornholmie (Dania). 2003/2008 - Studia dzienne na wydziale Szkła i Ceramiki na Akademia Sztuki Pięknych we Wrocławiu.


  
  

 ________________________________________________________________

DOROTA GRZEŚKIEWICZ - Łomianki
Czas na prezentacje kolejnych artystów biorących udział w Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu. Z przyjemnością przedstawiam dwie kolejne uczestniczki - Dorotę i Malwinę Grześkiewicz:
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).
 
DOROTA GRZEŚKIEWICZ - Łomianki
Ur. 1983 w Poznaniu, od najmłodszych lat pobierała nauki rysunku i ceramiki w rodzinnej pracowni. Rzeźby w ceramice uczyła się w Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie pod kierunkiem dr hab. Stanisława Bracha.
Z ceramiką pracuje zawodowo od 2009 roku - najpierw wspólnie z Lechem i Piotrem Grześkiewiczami, a następnie, w latach 2010 - 2013 realizowała zamówienia indywidualnie. Od 2013 r. kontynuuje z siostrą Malwiną tradycję rodzinną, tworząc unikatową ceramikę architektoniczną pod marką Grześkiewicz Design Studio. Artysta ceramik, projektant i członek Zarządu Związku Ceramików Polskich.

oraz
MALWINA GRZEŚKIEWICZ - Łomianki

Ur. 1988 w Warszawie. Dzieciństwo spędziła w pracowni ceramiki. Wiedzę z zakresu projektowania poszerzała na studiach na kierunku Architektura Wnętrz na warszawskiej PJATK , które ukończyła z wyróżnieniem.
Projektowała wystawy ceramiki i malarstwa w Klubie Kultury Saska Kępa i Centrum Promocji Kultury w Warszawie. Od 2013 r. kontynuuje z siostrą Dorotą tradycję rodzinną, tworząc unikatową ceramikę architektoniczną pod marką Grześkiewicz Design Studio. Od 2014 r. współtworzy z Olgą Grabowską duet artystyczny OMG Paintings. Artysta ceramik, projektant, członek Związku Ceramików Polskich.

Dorota prezentuje pracę pt. Konstrukt, a Malwina pracę pt. "Blask", której współautorka jest również Dorota





___________________________________________________________


AGNIESZKA HERNIK - Wrocław

Do 20 maja na Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki PROFORMA na dworcu PKP Stacja Opole Główne oglądać możemy także pracę kolejnej uczestniczki - Agnieszki Hernik. (Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).

AGNIESZKA HERNIK - Wrocław
Doktorantka na wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu ( 2017-). Studentka Pracowni Ceramiki na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w ramach Akademii Otwartej. W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych . Między innymi wystawę „Talente” w Monachium w 2016.


 
 _____________________________________________________


PIOTR KOŁOMAŃSKI - Wrocław

Kolejnym uczestnikiem Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki z okazji 800-lecia Opola jest Piotr Kołomański - jego instalacja pt. "P-Moduł Wazonik składa się z ... , a zresztą policzcie proszę sami :)
(zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

PIOTR KOŁOMAŃSKI - Wrocław
Pracownik Akademii Sztuk Pięknych im E.Gepperta we Wrocławiu.
Zajmuje się projektowaniem ceramiki użytkowej, unikatowej,rysunkiem oraz grafiką.
Twórczość swoją prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą.
Laureat wielu nagród w konkursach i festiwalach.
Ważniejsze:
Brązowy medal – Międzynarodowy Konkurs Ceramiki – Mino - 1992 Japonia
Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Ceramiki – „Cevider” Walencja – Hiszpania – 1993
I Nagroda „ Fason hotelowy – ceramika użytkowa” – Tułowice 2001



 __________________________________________________________


RYTIS KONSTANTINAVICIUS - Wrocław

Ponownie artysta z Wrocławia - przedstawiamy Rytisa Konstantinaviciusa, który również bierze udział w Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki w Opolu - dworzec PKP -Stacja Opole Główne
(zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

RYTIS KONSTANTINAVICIUS - Wrocław
- urodzony w Komi Autonomicznej Republice 1969 roku, Litwin polskiego pochodzenia. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta 
w I Pracowni Ceramiki Artystycznej prowadzonej przez prof. Przemysława Lasaka.
Zajmuje się ceramiką i malarstwem, w swojej twórczości inspiruje współczesnym światem 
i człowiekiem. Brał udział w 59 wystawach zbiorowych ceramiki i malarstwa , 8 wystaw indywidualnych. Prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Holandii, Tunezji, Turcji, Mołdawii, również w przestrzeni miejskiej w Warszawie, Wrocławiu, Babimoście. W 2015 roku został wpisany do Księgi Guinnessa za wykonanie największego ceramicznego naczynia na Świecie.



 _____________________________________________________________________



MONIKA KATARZYNA KOPROWSKA - Łódź

Zmieniamy teraz miejsce i z wielką przyjemnością przedstawiamy artystkę z Łodzi - Monikę Koprowską.
Instalacja Moniki została wykorzystana do projektu okładki naszego katalogu Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki z okazji 800-lecia Opola. Artystka w swej pracy nawiązała do historii Opola.
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski Katarzyna Urbaniak)

Opis pracy:
Instalacja „Records” jest zapisem przebogatej i złożonej historii pradziejowej miasta Opola.
Dysk to porcelanowy nośnik pamięci, w którym zapisane jest bogactwo i różnorodność kultur, które tworząc to Miasto, swoja obecnością ubogacały je pozostawiając przeróżne ślady swojego istnienia.
Jak ceramika jest w dziejach świata archeologicznym zegarem tak „Memory Discs” są odciskiem wielokulturowej przeszłości Opola.





MONIKA KATARZYNA KOPROWSKA - Łódź
W swojej twórczości podejmuje wątki biograficzne związane z jej miejscem urodzenia. Nawiązując do przemysłu Ziemi Obiecanej wykorzystuje często w swych instalacjach naturalne włókna. Próbuje uchwycić kwestię nostalgii, używając metafory. Ulotność i przemijanie chwil, życia, miejsc i przedmiotów są jej szczególnie bliskie. Dlatego przez dobór materiałów i procesów tworzenia pragnie zmierzyć się z tym niełatwym tematem.
BIO
Absolwentka Kensington & Chelsea Art College oraz Harrow School of Media Arts and Design na University of Westminster w Londynie - Dyplom Bachelor of Arts z Ceramiki w Pracowni prof. Christie Brown.
Pedagog Sztuki, Arteterapeutka
Zajmuje się również organizacją wystaw artystycznych i przygotowuje pokazy prac artystów zajmujących się szeroko pojętą sztuką ceramiki.
Brała udział w wielu grupowych wystawach w Wielkiej Brytanii i w Polsce.
Wystawa indywidualna w Muzeum Fabryki w Łodzi podczas Nocy Muzeów 2011 roku.
Uczestniczyła w projekcie społeczno-artystycznym MS3 Re:akcja organizowanym
przez Muzeum Sztuki w Łodzi, IV-V 2009 roku.
Publikacja w Magazynie “REAKCJA” , nr 5, „Nie Święci Kominy Lepią”, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009
Jest realizatorką statuetki nagrody na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Złap Księżyca Twarz”, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź Widzew
Wzięła udział w Laboratorium Energii Twórczej, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa V 2012
Członek Z P A P -Polska Sztuka Użytkowa Okręg Warszawa
Mieszka i pracuje w Łodzi.


________________________________________  


ZOFIA KOSIOREK - Warszawa

ZOFIA KOSIOREK - Warszawa
Kolejną uczestniczką Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu jest Zofia Kosiorek. Prace jej oraz innych artystów mozna oglądać jeszcze do 20 maja na dworcu PKP w Opolu - Stacja Opole Główne (zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).
Ceramiką zajmuję się od 1991r.
Mój kontakt z ceramiką zaczął się w warsztacie Pana Stefana Konopczyńskiego z Bolimowa k/Łowicza.
Od 2002r. jestem członkiem Stowarzyszenia Artystów Ceramików KERAMOS.
Swoje prace wykonuję w Pracowni Stowarzyszenia KERAMOS w Warszawie przy Krasińskiego 29.
Żywy kolor gościł zawsze w moich pracach, szczególnie w tych z technik raku
z redukcją. Wyłamywałam się z tych utartych ścieżek koloru białego i turkusu. Były śmiałe zestawienia kolorów: zieleń z fioletem, czerwień z zielenią, żółty i czerwony, pomarańcz i czerwień. Teraz kolory nabrały odcieni pastelowych. Często pojawiają się różne tonacje różu.
Kolor też jest obecny w pracach z kamionki i porcelany.

Koło garncarskie jest dla mnie podstawą do tworzenia form ceramicznych. Podstawową formę z koła czasami poddaję deformacji. Ale nie tylko koło garncarskie, zafascynowana jestem organiczną zmiennością, którą glina oddaje z dużą łatwością. To pofałdowane, bulgocące „coś”, mieszająca się żywa materia chmur.
………………………………………………………………
W 1998r. brałam udział w „Wystawie garncarstwa i rzeźby ludowej” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie otrzymałam I nagrodę w kategorii „Inspiracje
tradycyjną formą ludową”. Od 2001r. eksperymentuję w technikach wypału w żywym ogniu.
Lubię pracować z ceramikami byłego bloku wschodniego. Udział w plenerach Łotwie, Białorusi, Mołdawii.


_______________________________________________


ŻANETA KOWALEWSKA - Opole

Z wielką przyjemnością prezentujemy pierwszą "alfabetycznie" Opolankę, która bierze udział w Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki PROFORMA w Opolu - Żanetę Kowalewską. (Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)


ŻANETA KOWALEWSKA - Opole
- Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Wydział Ceramiki i Szkła w Pracowni projektowania i kształtowania ceramiki Prof. K. Rozpondka 
i Prof. M. Kasperskiego.



 __________________________________________________


RENATA KUKLA - Głuchołazy

Bardzo nam miło również przedstawić mieszkankę Opolszczyzny - kolejną uczestniczkę wystawy Renatę Kuklę.
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

 RENATA KUKLA - Głuchołazy
Urodziłam się i mieszkam w Głuchołazach- moją pasją jest malarstwo, rysunek, fotografia, od niedawna również ceramika. W kręgu moich zainteresowań jest człowiek , przyroda , nastrój, przemijanie, konwencję realistyczną przeplatam cyklami abstrakcyjnymi, bawiąc się formą, kolorem i światłem.
Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okr. Opole. Otrzymałam honorową nagrodę- statuetkę Głuchołaskiej Kozy za 2011r.
Mam za sobą kilkanaście wystaw indywidualnych, oraz udział w wystawach zbiorowych i plenerach międzynarodowych.
 Prowadzę także zajęcia z rysunku, malarstwa i ceramiki w głuchołaskim Centrum Kultury w Pracowni Ceramiki Artystycznej „Keramos”.



__________________________________________________________

 MARIA KUPCZAK-ZAJADACZ - Opole


Z równie wielką przyjemnością przedstawiamy kolejną artystkę z Opola - Marię Kupczak-Zajadacz.
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).

MARIA KUPCZAK-ZAJADACZ - Opole
Jest absolwentką wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Wypowiada się głównie w rzeźbie ceramicznej.

Brała udział w licznych prezentacjach zbiorowych oraz indywidualnych Polsce, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Danii, Holandii, Czechach i Izraelu.
Kuratorka Międzynarodowych Sympozjów Ceramicznych „Tułowice” i wystaw poplenerowych.
Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz sympozjów ceramiczno-rzeźbiarskich i malarskich w Izraelu, Niemczech, Danii, Czechach i Polski.
Laureatka nagród i wyróżnień.
Realizatorka warsztatów edukacyjnych dla młodzieży.
Prowadzi pracownię rzeźby oraz ceramiki w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu.



 ___________________________________________

  LIDIA KUPCZYŃSKA-JANKOWIAK – Wrocław


Przenosimy się z powrotem do Wrocławia i z wielką przyjemnością przedstawiamy kolejną uczestniczkę Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu - Lidię Kupczyńską-Jankowiak. 
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

LIDIA KUPCZYŃSKA-JANKOWIAK - Wrocław
– zrobiła dyplom ceramiki w pracowni prof. Haliny Olech i malarstwa w pracowni 
prof. Eugeniusza Gepperta PWSSP i od tej pory związana jest z wrocławską uczelnią.

Od 1994 jest profesorem ASP i prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Ceramiki i Szkła. Specyfiką jej twórczości jest traktowanie form ceramicznych jak obiektów architektury. W dydaktyce równolegle do nauczania projektowania koncentruje się na warsztacie ceramika i procesie powstawania form, wydobywając w nich funkcje użytkowe. Systematycznie pracuje ze studentami na plenerach w Polsce, w Turcji, na Łotwie, w Portugalii.

Wystawiała swoje prace m.in. we Francji, w Japonii, na Łotwie, w Turcji . Jej prace oglądać można w Mizunami w Japonii i w Zwartawie na Łotwie. W 2013 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu jej wystawa p.t. „Dialog z architekturą“ była podsumowaniem kilkuletniego etapu twórczości.

Artystka traktuje formy ceramiczne na podobieństwo obiektów architektonicznych. Zabudowuje nimi przestrzeń w dynamiczny sposób, wprowadzając rytmiczne uskoki, żłobiny i zapadliska. W ostatnich pracach, pozornie coraz bardziej ascetycznych, koncentruje się na coraz bardziej zabudowanym i skomplikowanym wnętrzu form.
Swoje prace unikatowe realizuje w taki sposób, że mają one też charakter użytkowy.





____________________________________________________________

  PRZEMYSŁAW LASAK – Wrocław


 Również z Wrocławia (ur. w Opolu) pochodzi kolejny artysta Przemysław Lasak, którego mamy wielki zaszczyt i przyjemność przedstawić. Jego prace i pozostałych uczestników można oglądać na Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki w Opolu na dworcu PKP jeszcze tylko do 20 maja.
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

PRZEMYSŁAW LASAK - Wrocław
urodził się w Opolu w 1958 roku. Dyplom z ceramiki w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu, który przygotował w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej w 1986 roku, otrzymał nagrodę Rektora PWSSP oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki jako najlepszy dyplom roku.

Jest pedagogiem w macierzystej uczelni, od 1999 roku, profesorem tytularnym. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła. Prowadzi dyplomującą I-ą Pracownię Ceramiki Artystycznej w Katedrze Ceramiki oraz Pracownię Ceramiczną w Katedrze Rekonstrukcji i Konserwacji Ceramiki i Szkła. W roku 1991 otrzymał nagrodę Rektora PWSSP we Wrocławiu za dorobek twórczy i dydaktyczny, a 2011 roku nagrodę Rektora ASP we Wrocławiu '' indywidualną za całokształt dorobku''.

Jest twórcą ceramicznych cykli Sztandary (1986-1996), Najemnicy (1996-1998), Ona (1998- 1999), Nadzieja (2000-2003),Cienie (2012-213),Renegaci(2010-2014), Mup I /Mir/ (2014- 2015), Pokój II (2012-2016) ,Europa(2015), Emigrantki(2015-2016), które prezentowano na wystawach w Polsce, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Włoszech, USA, Niemczech i Malezji. Pierwsza prezentacja z cyklu Pokój II miała miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach wystawy ''Artyści z głębi Muzeum Śląskiemu'' (2015-2016).
Do udziału zaproszono 30-tu artystów, którzy obrazowali przemiany w sztuce polskiej w latach 1984-2014. Jego prace znajdują się w krajowych i międzynarodowych kolekcjach.

Brał udział w ok. 350 wystawach, w Polsce i za granicą. Zrealizował rzeźby do spektakli:
w 2001 roku ''Abelard i Heloiza'' , w 2010 roku '' Ojciec '' w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Tetrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Zdobył złoty medal na 47. Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Faenzie (1991).
W 2005 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za szczególne zasługi dla kultury polskiej.
Uczestniczył wielokrotnie w warsztatach malarskich i ceramicznych w Wałbrzychu, Tułowicach, Bolesławcu, Kamionie, Szczyrku, Mikołowie, Nałęczowie, Smólsku i w Malezji.




__________________________________________________________


JOANNA LEWANDOWSKA – Opole

 Joanna Lewandowska - kolejna uczestniczka Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu (która trwa na dworcu PKP jeszcze tylko do 20 maja) i kolejna Opolanka, którą z wielką przyjemnością przedstawiamy.
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

JOANNA LEWANDOWSKA - Opole
-urodzona w Opolu 1967 roku.
W 1993 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu.
Mieszka i tworzy w Opolu.



_____________________________________________________________


KRZYSZTOF ŁOBCZOWSKI - Ostrów Wielkopolski

 Bardzo mi miło także przedstawić kolejnego artystę Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki PRO FORMA w Opolu - Krzysztofa Łobczowskiego.
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)
KRZYSZTOF ŁOBCZOWSKI - Ostrów Wielkopolski
- Krzysztof Łobczowski - artysta, ceramik, projektant.
W 2011 roku ukończyłem Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Po studiach rozpocząłem pracę w Kielcach kierując studiem ceramicznym w Institute of Design Kielce. Ostatnie trzy lata spędziłem w Ćmielowie pracując jako koordynator studia ceramicznego Ćmielów Design Studio w Polskich Fabrykach Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A. gdzie w otoczeniu doświadczonych specjalistów, którzy od lat pracują w fabryce miałem możliwość lepiej poznać materiał i nauczyć się pracy z porcelaną. Wówczas podjąłem decyzję, że to właśnie w porcelanie chcę tworzyć. W tym okresie powstało kilka ważnych dla mnie projektów. Tworząc korzystam z tradycyjnych metod multiplikacji ceramiki, bawiąc się tymi procesami tak aby nadać pracom mniej przemysłowy charakter. Staram się pokazać walory porcelany w nieco inny, niż tradycyjny, sposób. Moje prace są obiektami użytkowymi, cechuje je minimalizm, dokładność, dbałość o detal i spójność. Często w mojej twórczości można wyczuć inspirację przemysłem.





__________________________________________________________________


MONIKA MARKS-WITKOWSKA - Raszyn


Zmieniamy ponownie rejon i przedstawiamy kolejną uczestniczkę Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki PRO FORMA w Opolu Monikę Marks-Witkowską. Wystawa ta jest piątą w cyklu ośmiu wystaw z okazji 800-lecia Opola. Autorką projektu jest Ludmiła Małgorzata Sobolewska, a Monika nawiązała w swej pracy pt. "Inne wieki" właśnie do legendy związanej ze Świętym Wojciechem, który jest od wieków patronem Opola.



(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

STOPY ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

„[…] We wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym można znaleźć ważny opolski zabytek, z którym wiąże się interesująca legenda. To kamień, w którym swoje stopy odcisnąć miał święty Wojciech. Biskup praski mógł pojawić się w X wieku w Opolu, a wieść niesie, że wygłosił wówczas tak gorące kazanie, że kamień, na którym stał, rozgrzał się do czerwoności, a stopy przyszłego świętego zostawiły w nim swój odcisk.” Źródło: Dziennik.pl

-absolwentka filozofii i kulturoznawstwa, plastyk i ceramik, członek Związku Ceramików Polskich i Polskiego Związku Artystów Plastyków PSU, pomysłodawca i koordynator czterech edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego poświęconego dialogowi między różnymi gatunkami sztuki. wykonuje prace ceramiczne nawiązujące tematyką do motywów świata przyrody. Organizatorka i uczestniczka wielu projektów związanych z promocją sztuki ceramicznej.
 ________________________________________


ANDRZEJ MĘDREK - Kraków

Niezmiernie mi miło przedstawić teraz kolejnego artystę, tym razem z Krakowa - Andrzeja Mędrka. Prace Andrzeja i pozostałych artystów biorących udział w Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki w Opolu można oglądać jeszcze do soboty 20 maja na dworcu PKP w Opolu - Stacja Opole Główne.
(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak).
fot. Agnieszka Wojtuń
ANDRZEJ MĘDREK - Kraków
Mieszka i pracuje w Krakowie.
Zajmuje się ceramiką od roku 1987.
Obecnie koncentruje się głównie na unikatowych formach użytkowych (kamionka, porcelana) zdobionych autorskimi szkliwami (szczególnie krystalicznymi).
Prace prezentował w ramach wystaw zbiorowych (m.in. „W ogniu tworzone…ceramika krakowska po 1945.” Muzeum Narodowe w Krakowie 2008, International Exhibition of Small Forms Porcelain w Riga Porcelain Museum 2011, 2012, 2013; cyklu wystaw „Różne oblicza ceramiki” organizowanym przez Związek Ceramików Polskich ) oraz indywidualnie (Pałac Wedlów, Kalisz Pomorski 02/03.2014).
Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Porcelany w Rydze. Należy do ZPAP PSU okręg warszawski.










Zdjęcia z Facebooka




___________________________________________



Danuta Mileszko- Opole.

Kolejną uczestniczką Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki w Opolu jest Opolanka - Danuta Mileszko. Pasjonatka historii Opola. W ceramicznej instalacji nawiązała do swoich historycznych poszukiwań - oto jak pisze o swojej pracy:

"Instalacja przedstawia buty współczesne i repliki średniowiecznych butów znalezionych w Opolu podczas wykopalisk na Ostrówku.
Oryginały znajdują się w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, skąd zaczerpnięte zostały wzory.
PATYNKA to but na wysokiej drewnianej podstawie, nakładany dawniej na miękki pantofel przy wychodzeniu na ulicę."
(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)



 
DANUTA MILESZKO - Opole
Mieszka w Opolu, jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa okręg Opole, zajmuje się malarstwem sztalugowym i ceramiką.
Organizator z zawodu i zamiłowania. Pomysłodawca i kurator Galerii Sztuki „Elewator“ w Opolu.
_____________________________________

 IGNACY NOWODWORSKI – Opole


Bardzo mi miło przedstawić teraz kolejnego opolskiego artystę Ignacego Nowodworskiego, którego prace oraz pozostałych uczestników można oglądać jeszcze przez kilka dni na Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki w Opolu - Dworzec PKP - Stacja Opole Główne
(Zdjęcia z wystawy: Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)


IGNACY NOWODWORSKI - Opole
ur. 1980 (Gdańsk)
Absolwent Instytutu Sztuki UO w Opolu, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 2005 r.
W swoich pracach rzeźbiarskich wykorzystuje różnorodne materiały, takie jak marmur, granit, twarde gatunki drewna, metal, ceramikę oraz przedmioty znalezione. Wzajemne kontrasty materiałów i struktur są cechą charakterystyczną jego multimateriałowych rzeźb.

Prace w kolekcji „Zachęty” Opole oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Anglii, Kazachstanie i USA.
Autor statuetki MECENAS Galerii Sztuki Współczesnej, MECENAS Sztuki Dziecięcej, statuetki MOST DIALOGU oraz statuetki OPOLSKIE LAMY Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnych, Członek ZPAP.
Asystent Prof. Mariana Molendy w Pracowni Rzeźby Instytutu Sztuki UO
Specjalista ds. Edukacji Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
 
 
 ________________________________________



LERI PAPIDZE – Wrocław.

Kolejny uczestnik Ogólnopolskiej Wystawy Ceramiki PRO FORMA z okazji 800-lecia Opola, którego pragnę teraz przedstawić to Leri Papidze z Wrocławia. Jego rzeźbiarskie realizacje zdobią także Opole
(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

LERI PAPIDZE – Wrocław.
Wydział Ceramiki i Szkła Katedra Ceramiki Pracownia Koła Garncarskiego

Ur. 1963 r. w Chiatura w Gruzji. W latach 1978 - 1981 nauka garncarstwa w Liceum Rzemiosł Artystycznych w Tbilisi w Gruzji.
Studia wyższe rozpoczęte na ASP w Tbilisi. Emigracja do Polski.
Studia z zakresu projektowania ceramiki kontynuuje i kończy w 1997r. na wrocławskiej ASP na Wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej.
Od 2002 roku pracuje na stanowisku mistrza w Pracowni Koła Garncarskiego w Katedrze Ceramiki wrocławskiej ASP.
Poza działalnością dydaktyczną od lat jest czynnym twórcą i realizatorem wielu przedsięwzięć rzeźbiarskich i dekoratorskich na terenie Wrocławia i innych miast Polski.

Jego realizacje rzeźbiarskie znajdują się m.in.: we Wrocławiu rzeźba "Trzech Murzynów" na elewacji kamienicy na Placu Solnym w Opolu popiersie Jerzego Grotowskiego w "Laboratorium" w Urzędzie Miasta Wrocławia herb miasta Wrocławia.
 




_____________________________


ALICJA PODGÓRSKA-BIRKNER - Monachium

Z ogromną przyjemnością przedstawiam Alicję Podgórską-Birkner - kolejną artystkę, rzeźbiarkę i projektantkę, której prace można podziwiać jeszcze do soboty 20 maja na Ogólnopolskiej Wystawie Ceramiki na dworcu głównym PKP w Opolu
(Zdjęcia z wystawy Jerzy Stemplewski, Katarzyna Urbaniak)

 
ALICJA PODGÓRSKA-BIRKNER - Monachium
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (dyplom z nauczania początkowego), i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z ceramiki unikatowej oraz projektowania ceramiki przemysłowej).
Zajmuje się rzeźba, malarstwem i projektowaniem. Rzeźby często o dużej wielkości (do 170 cm) tworzy głównie w kamionce gruboszamotowej a krótkie autorskie serie powstają z Toskańskiej terakoty.
Jej sposób projektowania jest wynikiem rzeźbiarskiego myślenia oraz maksymalnego skoncentrowania się na zmysłowości i haptycznosci przeznaczonego do codziennego użytku przedmiotu.
Pierwsze projekty (nie licząc dyplomowego zestawu do kawy i herbaty i krótkich posiłków dla gastronomii, powstałego w 1988 roku i prezentowanego na wystawie najlepszych dyplomów w warszawskiej "Zachęcie" a zrealizowanego w chodzieskiej porcelanie), powstały w roku 2000 w barwionym tlenkami, pastelowo - barwnym porcelicie.
Filiżanka z wypływającym z czerepu uchwycie a nie jak to dotąd praktykowano - doklejanym, podobnie powyciągane uchwyty miseczek a małe filiżanki do esspresso, bez uchwytu. Forma w realizowanym projekcie powinna mieć znamiona ponadczasowości, i tylko taka jest w stanie przetrwać. Odejście od zdefiniowanego talerza na zupę a zastąpienie go miseczka, z której można jeść zupę ale również podać sałatkę owocowa lub używać jako pojemnika na orzechy etc. Dzięki naturalnie wpasowującemu się do reki wypływającego z miseczki uchwytowi, daje możliwość użytkowania na przyjęciach na "stojąco". A płaski nieobrotowy talerz, z muldą na sos albo małą przystawkę, otwiera nowe dla użytkownika możliwości wykorzystania.
Zrealizowany i wdrożony w następnych latach kolejny projekt zestaw "Future", dla chodzieskiej fabryki, jest wyrazem jej filozofii designu.
Od 1988 roku mieszka i tworzy w Monachium.

Brała udział w wielu wystawach rzeźby i designu (miedzy innymi Design Parcour w Muzeum Narodowym w Monachium oraz wielokrotnie w Galerii Sztuki Użytkowej w Monachium).
Kilkakrotnie prezentowała swoje prace na Międzynarodowych Targach Tendence we Frankfurcie i IHM Monachium a także "Mostra" we Florencji.
Wielokrotnie również uczestniczyła w plenerach rzeźby i ceramiki w Niemczech i Polsce (Porcelana Inaczej - Walbrzych, Boleslawiec, Zduny, Kolo) Miała również wystawy w polskich galeriach, W 2004 w Galerii Opera w Zamku Ujazdowskich i 2006 w Galerii BB we Wrocławiu.

Nagrody i wyróżnienia : 1998- Zloty Medal, Bayerischer Staatspreis na Międzynarodowych Targach IHM w Monachium 2001- Wyróżnienie "Forma 2001" na Międzynarodowych Targach "Tendence" we Frankfurcie 2012- Nagroda Roku 2012 Miasta Ismaning za osiągnięcia w dziedzinie kultury .

Prace w kolekcjach prywatnych w Tokio, Londynie i Nowym Jorku, Moskwie i Monachium i Florencji oraz Państwowych Muzeach we Wrocławiu, Bolesławcu, Wałbrzychu, oraz kolekcji World Ceramic Exposition Foundation - Korea Poludniowa.

 


 ____________________________________________









Popularne posty z tego bloga